Wstępniak

Szanowni Państwo!

Bzy już przekwitły, kasztanowce jeszcze w pełnym kwitnieniu, wiosna w przyrodzie, a w szkołach intensywna praca i podsumowania. Kończą się egzaminy, uczniowie planują swoją przyszłość edukacyjną, a nauczyciele zmierzają do kończących ten rok refleksji. Jaki on był? Wszyscy zadajemy sobie to pytanie. Nie inaczej jest w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. Jesteśmy w fazie przygotowań nowej oferty edukacyjnej. Pracę tę zaczynamy zawsze od autorefleksji.

Polecam gorąco metodę znaną pod nazwą 5Q (pięć pytań):
Czego mogę robić więcej? Czego mogę robić mniej? Co mogę robić inaczej? Co mogę przestać robić? Co mogę zacząć robić?
Proste i konkretne, ale niezwykle pouczające, zwłaszcza jeśli ma się przed oczami statystyki zrealizowanych zadań, jeśli się zestawi plan z podsumowaniem, sukcesy z kłopotami, a współpracownicy przedstawią swoje punkty widzenia. W przypadku szkoły dochodzi jeszcze optyka ucznia i jego rodziców.

Bardzo chciałabym, aby ten numer naszego czasopisma był dla Państwa inspiracją do dalszej pracy i tworzenia planów w przeszłym roku szkolnym. Z pewnością nadal wiodącym tematem, o którym teraz piszemy, będzie edukacja włączająca. Dwa artykuły poświęciliśmy diagnozie, pierwszy dotyczy pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych, w drugim podkreślamy potrzebę diagnozy podczas analizy niepowodzeń szkolnych. Polecam również artykuły związane z metodyką pracy lekcyjnej. Ciekawe spojrzenie na efektywność nauczania znajdą Państwo w artykule: „Przerwa do myślenia”. Piszemy też o zajęciach fotograficznych, projektach badawczych w edukacji przedszkolnej i o niezwykłej mocy teatrzyku kamishibai.

Niezmiennie zapraszam Państwa do dzielenia się z nami swoimi pomysłami metodycznymi, spostrzeżeniami i oczekiwaniami. Bardzo chcielibyśmy, aby nasze pismo było odpowiedzią na Państwa potrzeby i stanowiło autentyczne wsparcie w codziennej pracy szkolnej.

Wszystkim naszym czytelnikom życzę siły i wytrwałości na ostatniej prostej w tym roku szkolnym! A w lipcu i w sierpniu udanego wypoczynku, złapania oddechu i  znalezienia czasu na ulubione zajęcia!

Będziemy na Państwa czekać jesienią, pełni energii do działania i ze świeżymi pomysłami!

 

Serdecznie pozdrawiam!

 

Ksenia Herbst-Buchwald
Dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu